CRUFTS

7th March 2004

Judge   - Miss Pauline Fox (Gavingale)

 

57 dogs entered : 9 absentees

 

Best of Breed

 

Best Dog

 

DOG C.C., B.O.B. G.4    UK/AM CH SANFELIPE SUNY BAY WITH MALRICH

Bred by Mackay, owned by Averis & Wornall

and handled by Wood Wornall

DOG R.C.C.     CH CASSARNON MAXIMUS

Owned and bred by Messrs Cassidy & McLarnon, Handled by Andrew Westwood

 

Best Bitch

 

BITCH C.C.    TRAVELLA SMART DESIGN  (3rd CC)

Bred by Bill Browne-Cole, owned by Sue Browne-Cole & Richard Allen, handled by Richard Allen

BITCH R.C.C.    AM CH IRON HILLS JITTERBUG

Bred by Mr & Mrs Roma, owned by Tori Steel,  handled by Peter Green

BEST PUPPY    DUCHMORN LITTLE MISS MUPPET

Owned and bred by Miss Rice & Mr Seymour, handled by Miss Rice

 

DOG RESULTS:

 

VETERAN DOG:   2 entries, 1 abs.                   

                                                                               

Ch. Beemaid Tyson, owned, bred and handled by Marcia Forman

 

SPECIAL JUNIOR DOG:   3 entries                  

                                                                              

 1st    Tyquin Adonis, owned, bred and handled by Keith Barrett   

 

 

 

                                        

                                                                              

                                                                                

                                                                               

                                                           

2nd  Blackdale King o'Diamonds, owned, bred and handled by Harry O'Donogue

 

 

 

 

 

                                                                               

                                                                                  

  3rd    Scotwyre Good to Go, bred by Mrs. Trotter, owned and handled by Mrs. Jean Riley

 

 

 

 

 

 

 

POST GRADUATE DOG:  4 entries, 1 abs.      

 

 1st     Saredon Sudden Impact, owned and bred by Mrs. J. Averis

 

 

 

 

 

                                                                                

 

2nd    Valken Street Singer, bred by Howe, owned and handled by Mrs. Young

 

 

 

 

 

                                                                 

 

3rd    Laurel Boy, bred by Mervyn Thompson,   owned and handled by Miss V.M. Coutts

 

 

 

 

 

 

LIMIT DOG:  9 entries, 4 abs                              

 

 

1st      Duchmorn Dusty William, owned and by Rice & Seymour, handled by Miss Rice

    

                                                                              

 

 

                                                                                                                          

                                                                           

 

     2nd    Proveits Billy No Mates, owned and bred by Mr.& Mrs. Anderson, handled by Mrs. Anderson

 

                                                                              

 

 

 

 

 

  3rd    Corriecote Song o' Scotland, owned, bred & handled by Dianne Heathcote

  4th     Beemaid Target, owned, bred and handled by Marcia Forman

 5th     Scanwyre Steptoes, owned and bred by Ms. Ranken and Mrs. Moller-Hansen, handled byWarren Bradley.

 

Limit Dog Lineup

 

OPEN DOG:  7 entries                                       

                                                                              

1st      UK/Am Ch. Sanfelipe Suny Bay with Malrich, bred by Mackay, owned by Averis and Wornall,  handled by Wood Wornall.

 

 

 

 

                                                             

 

2nd     Ch. Cassarnon Maximus, owned and bred by Cassidy & McLarnon, handled by Andrew Westwood

 

 

 

                                                                              

 

 

 3rd     Sw.Ch. Dartline All Time High, owned, bred and handled by Gunilla Thorne

 

 

 

 

                                                                               

 

4th    Ger/UK Ch. Quintus vd Bismarckquelle, bred by Mohrke, owned by N & A Dams, handled by Andrew Goodsell

5th    Ch. Travella Solid Gold, bred by B.Browne-Cole, owned by Mr. G. Allen, handled by Richard Allen.

 

BITCH RESULTS

 

Special Puppy Bitch: 3 entries 

                          

 

1st    Duchmorn Little Miss Muppet, owned and bred by Rice & Seymour, handled by Miss Rice

 

 

 

                                                                             

                  

                                                            

 

2nd   Flyntwyre Fany Firenakapan, owned, bred and handled by Hazel Bradford.

 

 

 

 

                                                                             

 

3rd    Fernlair Fields of Gold, owned, bred and handled by Mrs. H.J. Jones

 

Special Junior Bitch: 4 entries  

                        

 

1st   Alkinra Mystique, owned and bred by Rachel Pearce, handled by Andrew Westwood

 

 

 

 

                                                                           

                                                                           

 

2nd   Sersley Lead the Way, owned, bred and    handled by Mrs.Mary Wark

 

 

 

 

                                                                            

 

3rd   Forgevale Pretty Woman, owned, bred and handled by Margaret Hughes

4th   Brocolitia Tearaway, bred by Ann Maughan, owned and handled by Miss K. Eddon

 

Post Graduate Bitch: 7 entries, 1 abs 

           

 

1st   Valken Miss Millicent, owned and bred by K&V Howe, handled by Andrew Westwood

 

 

 

                                                                            

 

 

                                                      

 

 2nd   Valken Rambling Rose, bred by K&V Howe, owned and handled by Mrs. L. Smith

 

 

 

                                                                           

 

 

 

 3rd     Sarabel So Alone, bred by Mrs. Jull, owned and handled by Mrs. Wurtzbuirg

 

 

 

                                                                          

 

 

 

 

                                                                             

4th   Sersly Strike Back, bred by Mary Wark, owned and handled by Miss Trotter

5th   Ashleyheath Autumn Leaf, owned, bred and handled by Mrs. L. England.

 

Limit Bitch: 12 entries, 2 abs. 

                        

 

1st   Porthvale Stanley Girl, owned and bred by Mr. B.Thomas, handled by Dieny U. Winkel

 

 

 

                                                                          

 

                                                                          

 

2nd   Marvidyne Sweet Pea, owned and bred by Mr. & Mrs. Dipple, handled by Mrs. M. Dipple

 

 

 

                                                                           

 

 

 

 

3rd   Corriecote Scots Excellenc, owned and bred by Mrs. D. Heathcote, handled by Andrew Goodsell

 

 

 

                                                                           

                                                                            

 

4th   Willowyre Witch of the North, owned, bred and handled by Mrs. S. Nixon

 

 

 

 

 

 

 

Open Bitch: 5 entries 

                                     

                                                                           

1st   Travella Smart Design, bred by Bill Browne-Cole, owned by Mrs. S. Browne-Cole and Mr. R.Allen, handled by Richard Allen

 

 

 

 

 

 

                                                                            

 

2nd   Am.Ch. Ironhills Jitterbug, bred by Mr. & Mrs. Roma, owned by Mrs. T. Steele, handled by Peter  Green

 

 

 

                                                                        

 

                                                                           

 

3rd    Tamedale Harmony, owned and bred by Mr. & Mrs. N. Dams, handled by Andrew Hunt

 

 

 

 

 

 

 

Good Citizen Dog Scheme: 1 entry

Fernlair Fields of Gold, bred, owned and exhibited by Mrs. H.J. Jones.

                          

Our Stand

 

 

 

Discover Dogs